AKME Liderem Filantropii

Home/Aktualności/AKME Liderem Filantropii

AKME Liderem Filantropii

AKME jako jedyna firma z Dolnego Śląska została laureatem konkursu Lider Filantropii. Przedsiębiorstwo zostało wyróżnione w kategorii największy odsetek dochodów przed opodatkowaniem przekazany na cele społeczne.

AKME zostając laureatem tej prestiżowej nagrody, zapisało się do grona firm, które aktywnie wspierają wszelkie inicjatywy charytatywne i społeczne. Organizatorem konkursu Lider Filantropii jest Forum Darczyńców. Wśród laureatów konkursu znaleźli się giganci z sektora bankowości, telekomunikacji, przemysłu naftowego, energetycznego, papierniczego i kosmetycznego. Przedsiębiorstwo budowlano–archeologiczne z Wrocławia uplasowało się w rankingu na piątym
miejscu w kraju. W 2007 roku obroty AKME wyniosły blisko 42 miliony złotych z czego ponad 100 tysięcy złotych firma przeznaczyła na cele charytatywne. Odsetek dochodów przed opodatkowaniem przekazany społecznie wyniósł 1,5 proc. – Udział w akcjach społecznych na stałe wpisał się w filozofię naszej firmy – mówi Zdzisław Wiśniewski, założyciel i właściciel AKME. – Chcielibyśmy zachęcić inne przedsiębiorstwa do udziału w podobnych inicjatywach. Ponieważ tylko w ten sposób możemy zmienić rzeczywistość.

AKME intensywnie bierze udział w akcjach społecznych i to zarówno na polu lokalnym, jak i ogólnopolskim. W 2007 roku firma wylicytowała obrazy na rzecz Ośrodka Dzieci Autystycznych w Warszawie podczas aukcji zorganizowanej przez Business Centre Club. Podejmując wszelkie inicjatywy firma szczególnie chętnie wspiera dzieci i młodzież. AKME w przeciągu swej działalności wspierało także Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”, Towarzystwo Przyjaciół
Dzieci oraz Towarzystwo im Brata Alberta, a także Fundację im. Prof. K. Michałowskiego stwarzając możliwość wyjazdu studentów na badania konserwatorskie do Egiptu.
AKME jest mecenasem kultury i sztuki. Firma została sponsorem akcji Ambasador Wrocławia, projektu organizowanego przez Gazetę Wyborczą Wrocław. Firma odrestauruje barokową rzeźbę św. Doroty, która zdobi portal jednego z kościołów w centrum miasta. Wsparcie okazuje także Instytutowi Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz regularnie finansuje publikacje na temat archeologii i architektury. Przez lata pomagała także powodzianom, szpitalom, muzeom i klubom uczelnianym.

LIDER FILANTROPII

Lider Filantropii to konkurs, którego celem jest promocja społecznego zaangażowania biznesu. Organizatorem drugiej edycji akcji jest Forum Darczyńców . Wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: dla firm, które przekazały w minionym roku najwięcej środków na cele społeczne oraz dla firm, które przekazały na cele społeczne największy odsetek swoich dochodów przed opodatkowaniem.
Forum Darczyńców to związek niezależnych i samodzielnych finansowo organizacji przyznających dotacje na cele społeczne. W konkursie wzięło udział 34 firmy. Łączna kwota darowizn, które przekazały wyniosła ponad 76,4 mln zł, z czego blisko 70 mln zł przekazała pierwsza dziesiątka firm z I kategorii. Finansowa skała zaangażowania firm zwiększyła się w porównaniu z rokiem poprzednim o ponad 26 mln zł. Średni udział darowizn w dochodach firm przed opodatkowaniem wśród pierwszej dziesiątki w II kategorii rankingu Liderzy Filantropii 2008 wynosi 1,9proc., podczas gdy w poprzedniej edycji ten sam współczynnik wynosił 1,6 proc.